Lahana Sarması

Klasik anne tariflerinden lahana sarması, ben çok seviyorum böyle tencere yemeklerini ama artık çok tercih edeni yok sanıyorum ve üzülüyorum.

No Reviews

İçindekiler

Porsiyon sayısı
1 orta boy lahana
250 gr. kıyma
2 adet iri soğan
1 su bardağı pirinç
1 çay bardağı bulgur
2 kaşık tereyağı (50-60 gr.)
1 çay bardağından 1 parmak eksik zeytinyağı
1 tatlı kaşığı biber salçası
Yarım demet maydanoz, dereotu
Pulbiber, karabiber, nane, reyhan, tuz
Üzeri için
Sıvı yağ
Sıcak su

Talimatlar

1.

Lahanayı koçan kısmı yukarı gelecek şekilde tezgaha alın. Bıçak yardımıyla en üstteki lahana yaprağını ayırın. Bu şekilde sıra takip ederek tüm lahanaları teker teker ayırın.
Mark as complete
2.

Derin bir tencerede su kaynatın. Kaynadıktan sonra suya bir miktar tuz ilave edin.
Mark as complete
3.

Lahana yapraklarından 3-4 adet suya alıp haşlayın. Haşlarken bir tarafını 1 dk. kadar suda kalınca çevirip diğer tarafını da suya batırın.
Mark as complete
4.

Haşlanan lahanaları bir tepsi ya da süzgece alıp suyunu süzdürün. Lahana yapraklarının damarlı kısımlarını kesip sarmalık kısımlarını da sarma boyu kadar keserek hazırlayın.
Tüm iç malzemeleri karıştırıp hazırlayın.
Mark as complete
5.

Lahana yapraklarını avcunuzun içine alıp bir miktar iç alıp kenarlarını kapatmadan incecik sarın. Alt kısmına lahananın damarları kısımlarını yerleştirdiğiniz tencereye, sardığınız lahanaları düzgünce yerleştirin.
Mark as complete
6.

Sarmaların üzerine sıvı yağ gezdirin, tencerenin kenarından bir miktar tuz ilave ederek kaynar suyu sarmaların üzerine gelecek kadar fakat geçmeyecek şekilde koyun. En üste sarmaların dağılmaması için bir tabak yerleştirip kapağını kapatın. Ocağa alın kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp 15-20 dk. pişirin.
Mark as complete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir