Ayva Tatlısı

1,5 saat

kolay

8 kişilik

Basit, klasik bildiğimiz tarifler vardır ya… Ayva tatlısı da onlardan biri, az malzeme, basit bir tarif ama her zaman güzel olmayan sonuç. 😄 (renk olarak yani) Çok da detaylı olmayan bu tarifler az ya da çok ustalık, tecrübe ve iyi malzeme gerektiriyor bana göre. 😅 Yıllardır edindiğim tecrübe ve denemelerle kendimce bu sonucu çıkardım. 😄 Pilav, yağda yumurta, helva, arnavut böreği, zeytinyağlı bazı yemekler ilk aklıma gelenler. İtiraf etmeliyim ki ayva tatlısını çoğu kez beyaz bembeyaz yaptım. Ama o da illa ki bir kırmızılık istiyor bence. Hatta mutlaka kırmızı olmalı gibi… 😅

No Reviews

İçindekiler

Porsiyon sayısı
4 adet ayva
1 avuç hibiskus ya da bir bardak nar suyu (ya da kırmızı gıda boyası)
Yeteri kadar toz şeker
1 bardak su
1 adet çubuk tarçın
4 adet karanfil

Talimatlar

1.

Ayvaları ikiye bölüyoruz. Çekirdeklerini ve kabuklarını soyup daha sonra kullanmak üzere kenara alıyoruz.
Yayvan bir tencerenin dibine çekirdekleri ve kabukları yerleştiriyoruz. Üzerine yarım ayvaları diziyoruz.
Mark as complete
2.

Karanfil ve tarçını serpiştiriyoruz. Her bir ayvanın üzerine 2-2,5 yemek kaşığı toz şeker döküyoruz. Bir su bardağı su geziyoruz.
Kısık ateşte en az 1,5 saat yavaş yavaş renk alana kadar pişiriyoruz. İşte asıl püf nokta çekirdekle, kabukla çok uzun sürede yavaş yavaş pişirmek. O güzelim rengi böyle alıyor. Ama benim bu şekilde yapıp kırmızı olmayan tatlım da oldu.🤭😅 İşi iyi sonuçlandırmak için, bir kaç yaprak hibiskus kullanın bence... Çoğu zaman öyle yapıyorum. Hem sağlıklı hem de harika bir rengi var. Bir bardak nar suyu da olabilir. Ama illa ki gıda boyası olsun derseniz bitkisel kaynaklı güzel kırmızı gıda boyları var kullanabilirsiniz.
Mark as complete
3.

1,5-2 saatte pişen ayvaları soğuyunca kaymak, ceviz veya fındıkla servis edebilirsiniz.
Mark as complete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir