Gerçek Dondurma

6 saat

zor

6-8 kişilik

İlk dondurma denemem henüz çocuk yaşlarımdaydı; ilkokula giderken yaptığım, daha doğrusu beceremediğim dondurma yapımını yıllar sonra bu kez başardım. Birinci ve ikinci denemem arasında geçmiş olan onca zamana bakınca yılların ne de çabuk geçtiğini düşünüyorum bir yandan…

Evimize hemen hemen her sabah sütçünün getirdiği sütü annemden gördüğüm kadarıyla bir yaz günü bulduğum ilk fırsatta dondurma yapmaya kafaya koymuştum. Çok sevdiğim dondurmayı yapmak o kadar da zor değildi aslında. Annem iyice kaynattığı süte biraz şeker, bir iki kaşık o zamanlar ne olduğunu anlamadığım bir toz (salep), bir de küçük paketlerden birini katıp (vanilya) kaynatmasıyla ve dolaba koyduğu sütün (tabi ben annemin karıştırma aşamalarını hiç kayda almamışım o zaman :)) kaymak gibi dondurma olarak çıkması ne güzeldi anlatamam… Ben de sütçünün tencereye doldurduğu sütün içine vanilya yerine 2 paket kabartma tozu ve bir miktar şekeri koyduğum gibi ocağın altını yaktım hevesle kaynamasını bekledim. Kısa sürede dondurmam hazır olacaktı güya… Kaynadığı gibi taşmasıyla malum olan sütün içine kabartma tozu eklendiğinde nasıl bir manzara olacağını artık siz düşünün… Sonuçta ilk dondurma serüvenim bir ocak dolusu taşmış sütle sonuçlandı. Annemin verdiği tepkiyi ve ne dediğini şu an pek de hatırlamıyorum. Sanırım kayda değer bir tepkisi olmamış her işe burnunu sokan kızının huyunu bildiği için… 🙂

Bu ufak anımı yazarken aslında arada bir de yine o yıllarda denediğim Leman Cılızoğlu`nun kitabından yapamadığım yoğurtlu bir dondurma tarifi aklıma geldi. Bir de bunun hikayesini anlatmayacağım tabi. 🙂

Anlaşılan o yıllarda dondurma yapmayı bayağı kafama koymuşum ve iki başarısız deneme sonucunda iyi bir dondurma yapmak ancak yıllar sonra bugüne kısmetmiş…

(5 Temmuz 2010)

No Reviews

İçindekiler

Porsiyon sayısı
2 lt. tam yağlı süt Sütün iyi kalitede olması önemli / ben eski usül, köy sütü ile yaptım.
2 tatlı kaşığı salep Hazır içilen saleplerden değil, saf salep tozu olmalı
2.5 su bardağı toz şeker
1 paket vanilya Arzu edilirse

Talimatlar

1.

Tarife geçelim artık değil mi...

Salep ve 2 kaşık toz şekeri karıştırın. Daha sonra bir bardak süt ilavesi ile karışımı çözün ve bir kenarda bekletin. Sütü derince bir tencereye alın ve kaynatın.
Kaynamakta olan süte kalan toz şekeri ekleyin. Daha sonra hazırladığınız karışımı yavaş yavaş çırparak ilave edin. Sütü kısık ateşte yaklaşık 30-35 dakika büyük bir servis kaşığı ya da kepçe ile ara ara savurarak karıştırın ve bu şekilde kaynatın. (Savurarak karıştırmak önemli bir püf noktasıdır.)
Mark as complete
2.

Ocağın altını kapattıktan sonra yine 5 dakika ara ile ılıyana kadar karıştırın. Soğumaya yüz tutmuş olan dondurmanın ağzını kapatın ve buzdolabınızın dondurucu bölümüne kaldırın.
Mark as complete
3.

Dondurucudaki dondurmayı 1-2 saatlik aralarla çıkarın ve mikserle çırpın. (Dilerseniz mikser yerine savura savura kaşıkla da çırpma işlemini yapabilirsiniz.) Dondurma mikserle çırpamayacağınız kadar katılaşınca bu sefer büyük bir servis kaşığıyla döverek çırpmaya devam edin. Dondurmayı kıvama gelene kadar bu şekilde derin dondurucudan çıkarıp karıştırmaya devam edin. Artık kaşıkla karıştıramayacağınız zaman dondurma zaten olmuştur.
Dondurmayı dilerseniz kup ile dilerseniz marketlerde kolayca bulabileceğiniz külahlarda servis edebilirsiniz. Kağıt helva arası da harika olur. :)
Mark as complete
4.

Son olarak diyeceğim şudur ki;

Eğer dondurmayı tutturabilirseniz bir daha dışarıdan dondurma almayı kesebilirsiniz. Çünkü; içinde ne olduğu bildiğiniz, lezzetinden emin olduğunuz ve maliyeti de daha uygun bir dondurma yapmış oluyorsunuz. Tabii tekrar tekrar çırpma işlemi biraz can sıkıcı gibi görünse de sevdiklerinize kendi ellerinizle hazırlayıp ikram ettiğiniz dondurmanın verdiği keyif tüm bu tüm bu uğraşıya değecektir.
Mark as complete

Notlar

Ben bu ölçülerle 1,5 kg civarında dondurma elde ettim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir