Pazılı Yoğurt Çorbası

30-40 dk.

kolay

7-8 kişilik

Kayınvalidemden öğrendiğim, bizim evde de farklı çeşitleri (yakında tarifleri gelecek) yapılan bu güzel soğuk çorbanın yaz mevsimine az kala lezzetçilerle buluşma vakti geldi sanırım.. (7 Nisan 2010)

No Reviews

İçindekiler

Porsiyon sayısı
1 demet pazı
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
0.5 su bardağı pirinç
0.5 su bardağı haşlanmış nohut
2 su bardağı tavuk suyu arzu edilirse
Yoğurt
Tuz

Talimatlar

1.

Yeşillikleri ayıklayıp bol suda yıkayın. Daha sonra pazının sap kısımlarını ve yapraklarını ayrı doğrayın. Maydanoz ve dereotunu da doğrayıp hazırlayın.
Mark as complete
2.

Pirinci yıkayıp bir tencereye koyun. Daha sonra üzerini 3 parmak geçecek kadar su ilave edip tuzunu atın ve pirinçler yumuşayıncaya kadar haşlayın. Pazının yapraklarını ekleyip 3-4 dakika sonra diğer yeşillikleri ve tavuk suyunu, haşlanmış nohutu da ilave edin. 5-6 dakika kadar kaynatıp ocağı kapatın ve ılımasını bekleyin.
Mark as complete
3.

Derin bir kasede yoğurdu çırpın. Pişirmiş olduğunuz çorba malzemelerinden yoğurda istediğiniz kadar katıp karıştırın. Su ilave etmek isterseniz biraz su ilave edin. Kaselere alıp servis yapın.
Mark as complete
4.

Ana malzemeyi daha sonra da çorba haline getirebilirsiniz

Çorbayı ve yoğurdu arzu ettiğiniz miktarda ve ölçüde kişi sayısına göre karıştırabilirsiniz. Yoğurda karıştırmadan buzdolabına kaldırdığınız çorba malzemesini daha sonra ihtiyacınız oldukça yoğurtla karıştırıp servis yapabilirsiniz.
Mark as complete

Notlar

3/4 kase çırpılmış yoğurt içine çorba malzemenizden 3 kaşık attığınızda çorba kıvamında oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir