Simit

45-50 dk.

orta

5-6 kişilik

Bildiğiniz sokak simidini evde yapmaya ne dersiniz…

No Reviews

İçindekiler

Porsiyon sayısı
1.5 tatlı kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı toz şeker
500 gr. un
1.5 su bardağı kadar ılık su
1 tatlı kaşığı tuz
Üzeri için
2 yemek kaşığı pekmez
3 yemek kaşığı su
Bolca susam

Talimatlar

1.

Maya ve şekeri bir miktar ılık suda bekletip kabartıyoruz.
Daha sonra yoğurma kabına unu ve tuzu alıyoruz. Unun ortasını açıp erittiğimiz mayayı ve ılık suyu yavaş yavaş ekleyerek hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Suyun hepsini bir seferde dökmüyoruz. Kıvamını ayarlayarak suyu kullanıyoruz. Hamur yoğururken biraz ele yapışabilir. Yapışmasına aldırmayıp yoğurmaya devam ediyoruz. Bu şekilde yaklaşık 15-20 dakika kadar yoğuruyoruz. Uzun süreli yoğurma işlemi önemli! Hamur çok cıvık olduysa az miktarda un ekliyoruz.
Mark as complete
2.

Yoğurup iyice özleştirdiğimiz hamuru yarım saat mayalandırıyoruz. (Ben mayalandırmak için fırının yoğurt mayalama ayarını kullanıyorum.)
Mark as complete
3.

Hamuru 6-7 bezeye bölüyoruz. Elimizle ince uzun açıp iki ucunu birleştirip simit şekli veriyoruz. Hamur kendini toplarsa simit halkasını biraz çekiştirerek genişletiyoruz.
Mark as complete
4.

Simitlerin dışını bulamak için yayvan bir tabağa bolca susam koyuyoruz. Ayrıca yayvan bir başka tabağa su ve pekmezi koyup karıştırıyoruz. Hazırladığımız pekmezli karışma simit halkalarını arkalı önlü bulayıp bir miktar bekletiyoruz. Pekmezli suda bekleyen simitler biraz yumuşayabiliyor. Pekmezli karışımdan çıkardığımız simitleri susama bulayıp simit şeklini koruyarak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Tüm simitleri aynı işlemlerden geçirip. Önceden 200 dereceye ısıtılmış fırına tepsileri koyuyoruz.
Simitler fırına girdikten sonra fırın ayarını 210 ya da 220 dereceye getiriyoruz Bu ayarlar biraz da fırınınızın pişirmesi ile ilgili... Ben 210 derecede pişirdim.
Mark as complete
5.

Fırından çıkan simitleri; peynir, domates, yeşillik ve güzelce demlenmiş bir çay yanında afiyetle yiyor veya sevdiklerimize ikram ediyoruz...
Mark as complete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir