Aşure

1,5-2 saat

zor

10 kişilik

Yarın aşure günü ve ben tarifi paylaşmak için 2 gün önceden hazırladığım aşurenin tarifini yazmanın en az yapımı kadar itina istediğini düşünürken şunu belirtmeliyim; aslında aşure yapmak çok zor değil ve herkes ufak tefek püf noktaları ve aşamalarını takip ederek güzel bir aşure yapabilir. Şimdiden aşureniz bereketli olsun diyorum… (26 Aralık 2009)

5 from 1 Review

İçindekiler

Porsiyon sayısı
500 gr. aşurelik buğday
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 su bardağı haşlanmış fasulye
1 çay bardağı pirinç
0.5 su bardağı kuru üzüm
5 adet kuru incir küçük doğranmış
5 kuru kayısı küçük doğranmış
1 adet elma küp küp doğranmış
3.5 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz

Talimatlar

1.

Aşurelik buğdayı 5-6 kez yıkayın.
Mark as complete
2.

Büyükçe bir tencereye aldığınız buğdayın üzerini dört parmak geçecek kadar su koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp yaklaşık 2-3 saat kadar buğdayların açılmasını bekleyin.
Mark as complete
3.

Ocağın altını tekrar yakın ve yıkamış olduğunuz pirinci de ilave edin. Kısık ateşte sık aralıkla karıştırıp aşureyi pişirmeye devam edin.
Mark as complete
4.

Ayrıca kenarda kaynar su bulundurun. Aşurenin kıvamını gözeterek kaynamakta olan sudan tencereye ilave edin. Aşure pişene kadar ara ara su eklemeniz gerekebilir. Tuzunu da ekleyin.
Mark as complete
5.

Buğdaylar iyice pişip aşurenin suyu kıvam almaya başlayınca nohutların kabuklarını soyup ekleyin. Bir iki taşım kaynadıktan sonra fasulyeleri de ilave edin.
Mark as complete
6.

Aşureyi dibine tutmaması için ara ara karıştırmayı unutmayın.
Mark as complete
7.

Malzemeler piştikten sonra sırayla üzümü, kayısıyı ve inciri ekleyin.
Mark as complete
8.

5-6 dk. kadar kaynadıktan sonra elmayı ekleyin.
Mark as complete
9.

Elmalar yumaşınca toz şekeri ilave edin. Bu aşamada şekerini ayarlayın. Buğdayın suyu çekmesine göre su oranı artıp azalacağından şeker miktarını 3 bardak şeker koyduktan sonra kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Şeker eriyene kadar karıştırın ve aşurenin altını kapatın. Kaselere aldığınız aşureyi dilediğiniz malzemelerle dilediğiniz gibi süsleyerek servis yapın.
Mark as complete

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir