Lezzetçi

En Düzenli Mutfaklar

Evim Dergisinin internet sitesinde okuduğum mutfak düzeni ile ilgili hoşuma giden yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

en düzenli mutfaklar

Dolapları ve mevcut alanları doğru değerlendirmek, çalışırken ihtiyacınız olacak araç ve gereçlere de kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Peki mutfakta hangi ürün nerede durmalı, bunu biliyor musunuz?

Dışarıda durması gerekenler;
Her gün kullandığınız mutfak gereçleri her zaman elinizin altında durmalı. Ancak tezgah üzerinde fazla yer kaplamasını istemiyorsanız set arası aksesuar borularını kullanabilirsiniz.

Eğer mutfak gereçlerinizi asarakdepolayamıyorsanız, yani tezgah istanbul escorts üzerinde durmaları gerekiyorsa, özellikle ocaktan ve lavabodan uzakta olan bir duvara yaslayın. Tezgah üzerinde yemek hazırlamak için bir alan ayırmayı da unutmayın.

İçeride durması gerekenler;


Tencere, tava ve fırın kabı gibi mutfak malzemelerinizifırının yanındaki dolaplarda saklarsanız ulaşmanız daha kolay olur. Sık kullandığınız herşeyi ulaşabileceğiniz raflarda saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Sarımsak ezici, konserve açacağı, limon sıkacağı gibi küçük ev gereçleri ve mutfak tekstilini
çekmecelerinizde saklayabilirsiniz. Çekmecelerinizin ilk iki gözünü çatal bıçak takımlarınız için, alt gözlerini ise elbezi, kurulama bezi, peçete, fırın eldiveni, önlük gibi tekstil ürünleriniz için kullanın.

Küçük ev aletleri, tabak takımları ve bardakları kendi içlerinde düzenleyerek bir boy dolabında, alt ya da üst dolaplarda saklayabilirsiniz. Ağır olanları alt raflara, az kullanılanları en üst raflara, sık kullanılanları da orta raflara yerleştirebilirsiniz.
 
Dışarıda durması gerekenler;

Her şey askıda…
Sonuç: Çalışmak için daha fazla alan.

Yapmanız gerekenler;

10 farklı tencereyi bir arada saklamayın. Bu, dolap içlerinde alan kaybına sebep olur. Eğer kalabalık bir aileniz varsa en fazla 3-4 tencereyi bir arada tutun.

Yemek takımları ve tencerelerinizi bir arada saklamayın. Sık kullandıklarınızı el altında bulundurun. Geri kalanını üst raflara kaldırın.

Çatal, bıçak ve servis takımlarınızı çekmece içlerine gelişigüzel atmayın. Ya kaybedersiniz, ya da istediğinizde bulamazsınız. Düzenli tutmak için çekmece içlerinde çatal-kaşık bölücüleri kullanın.

Eğer mümkünse çalışma tezgahınızı doldurmayın. Özellikle de mutfağınız küçükse.

İçeride durması gerekenler;

Her şey düzenli ve sık kullanılanlar birinci rafta. Küçük temizlik hileleri…

Yapmanız gerekenler;

  • Tencere ve mutfak gereçlerini kullandıktan hemen sonra yıkayın. Aksi halde yiyecek artıkları üzerinde kuruyacak ve temizlemesi zorlaşacaktır.
  • Fırın kabı ve süzgeçleri yıkamadan önce deterjanlı sıcak suyun içinde bekletin. 
  • Plastik kesme tahtalarını tuz ve limon ile temizleyebilirsiniz. Ahşap olanlarda ise sadece tuz kullanın. 
  • Inox ve paslanmaz çelikler için özel bir temizlik malzemesi gerekir. Islak sünger üzerine az miktarda dökerek yavaşca ovun, iyice durulayın.
Written by:

2005 yılından beri tariflerimle buradayım. Ayrıca Instagram hesabımı aktif kullanıyorum, oradan da takibe alabilirsiniz. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir