Lezzetçi

Muzun Faydaları

Bağırsak rahatsızlıkları ve sinir zafiyeti için çok faydalıdır.

  •   Muzda insana lâzım olan maddelerin hemen hepsi vardır. Bu sebeple çocuk, ihtiyar, hasta, sağlam herkese çok faydalıdır bir meyvedir. Çocuklarda kemiklerin gelişmesini sağlar. Yalnız muzda kalsiyum maddesi biraz noksandır, çocuklar ve büyükler muzu süt veya sütlü gıdalarla birlikte yerlerse daha iyi olur. Sütle birlikte yenilen muz Vücuda bol demir, kalsiyum ve vitamin verir. Zira muz demirce, süt ise kalsiyumca zengindir. Bu iki gıda: Çocukların kanlanmasını, vücutlarının gelişmesini hastaların ise kendilerini toplamasını sağlar. Süt bulunamazsa, muz hiç olmazsa ekmekle birlikte yenmelidir.
     
  •   Muz bol  vitaminleri ile sinir zafiyetini, sinir ve beyin yorgunluğunu giderir. Bedenen ve bilhassa zihnen çalışanlara muz çok faydalıdır. Sinir rahatsızlığı olanalar: Her gün iki yemek arası saatlerde (10 veya 15 de) iyi olgunlaşmış 1 muz ezilmeli ve iki yemek kaşığı bal ve 1 kaşık taze krema karıştırıp sade veya ekmekle yemeli 8-10 gün buna devam etmelidir.
     
  •   Muz taneni, nişastası ve diğer maddeleri ile barsak rahatsızlığını giderir. Yalnız selülozu olmadığı için peklik çekenler muzu yalnız yememeli, portakal veya armut gibi bağırsaklara yumuşaklık veren meyve veya sebze yemekleri arkasından yenmelidir.
     
  •   Muz mafsal ve böbrek hastalarına çok istanbul escort faydalıdır.

Not: Muz kendiliğinden olgunlaşmış olmalı. Olgun muzun ucu esmer, rengi koyu sarı ve hafif yumuşak olur gazla sarartılanlar pek yararlı olmaz. Bunlar hamdır, mide asidini artırır peklik yapar. Bir öğünde  çok fazla muz yenmemelidir. Sadece muz ile karın doyurulursa hazım bozukluğu olur. Muzun gıda değeri patatesten üstündür. Yalnız bol nişastalı olduğu için ağızda tükürükle karıştırıp yutmalı, aksi halde midede ekşime ve bağırsakta gaz yapar. Şeker hastalarına pek tavsiye edilmez.

Written by:

2005 yılından beri tariflerimle buradayım. Ayrıca Instagram hesabımı aktif kullanıyorum, oradan da takibe alabilirsiniz. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir