Lezzetçi

Bir Ramazan Sabahı ve Nisan yağmuru

11 Nisan 2022, bir ramazan sabahı sahuru yaparken yağan yağmur sesleri ve bahçe kapısında bizi gözetleyen minik siyah kedi…
Nisan yağmurunun şifasını özelliğini okudum hep bir yerlerde yıllardır…

Toplamak hiç nasip olmamıştı…  Apartmanda otururken camın önüne koysam duvarlardan akan pis sular dolacak kabıma, dışarıda bırakacak yer yok!
Bu sabah sahuru yaptım. Elime Kur’an`ı aldım… bitirmeye çalıştığım hatimi okuyacağım…
Cama vuran yağmur sesleri ruhuma dokunuyor sanki…
Bir ara Kur’an-ı Kerimi biraz okuyup bıraktıktan sonra, telefondan Nisan yağmuru ile ilgili bir iki yazı okudum…. Uykum var aslında ama yatmadan , hemencecik mutfağa  indim… Elime  büyük mutfak kabını aldım.
Çekmeceden şerbet vb. şeyleri süzmek için kullandığım tülbenti kaptım. Bir de lastik buldum… Büyük beyaz kabın üzerine geçirdiğim tülbenti lastikle sabitledim.. Hızla bahçe kapısını açtım… Hava epey soğuk üşüttü beni, kabı koyacak yer bakındı gözlerim… Açık alanda duran beyaz sehpanın üzerinde bırakırken su kabını yine bir mucizeye şahit oldum…. Allahım sabah oksijen seviyesinin en yüksek olduğu seher vakti… Çiçek kokularıyla karışmış toprak ve yağmur kokusu….
Bu nasıl bir kokuydu?..
Her yer buram buram çiçek kokuyor… Yağmurla gelen çiçek kokusu… Kainattaki tüm çiçekler bir araya gelmiş müthiş bir koku var… Cennet nasıl bir yer dedim… Bu kokuyu duyan kalbiyle, Cennetin varlığına kesin iman eder… Hayatım boyunca unutamayacağım bir koku kazındı zihnime… Hızlıca içeri girdim tabii.
Hava henüz karanlık ve biraz da serin. Üşümüştüm!…Yukarı çıkıp henüz uyumamış olan oğluma ve kocama duyduğum, hissettiğim kokuyu anlattım… Ya da anlatmaya çalıştım heyecanla…
Eşim biraz tebessümle baktı yüzüme abartıyorsun der gibi, oğlum yatağından bağırdı! evet anne camdan baktım ve hava harika!
Ben bu güzel kokuyu azıcık almanın burukluğuyla daldım uykuya…
Karanlık ve soğuktan hızlıca eve girmeseydim de daha çok koklasaydım cenneti müjdeleyen o kokuyu…

Hatice Güzel

Written by:

2005 yılından beri tariflerimle buradayım. Ayrıca Instagram hesabımı aktif kullanıyorum, oradan da takibe alabilirsiniz. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir