Üzümün Faydaları

Sağlıklı Beslenme

30 Temmuz 2009

Üzümün Faydaları

 Çok taraflı tesiri olan kıymetli bir meyvedir.Kanı artırır.Kalbi mideyi ve barsakları kuvvetlendirir.Böbrekleri çalıştırır.

 • Kolay alınabilen bol gıda, vitamin ve madeni maddeleri sağlar.Beden ve beyin yorgunluğunu giderir.romatizma, üre, siyatik için çok faydalıdır.
   
 •   Üzümde % 20-25 oranında hazma lüzum kalmadan doğruca kana geçen şeker vardır.Bu bakımdsn bedenen ve zihnen çalışan herkese iyi bir gıdadır.Gıda bakımından terkibi anne aütüne çok yakındır.Kafi anne sütü alamayan çocuklara taze sıkılmış üzm suyu faydalı bir gıdadır.
   
 •   Üzümde bol demir ve şeker vardır, bunlar bol kan yapar. Kansız çocuklara doğum yapmış, hastalıktan kurtulmuş kimselere süratle kan sağlar.
 •   Üzüm vücutta hiç bir artık madde bırakmaz.Daha, vücutta birikmiş üre vesair artık maddeleri böbreklerle dışarı atar. Bu bakımdan üresi olanlara, hamilelere çok fayda verir. Ayrıca bedenen ve zihnen fazla çalışıp düşenlere (Sürmenaj) süratle dinlenme imkanı verir. Fazla suyu'da atarak yüksek tansiyonu da düşürür.
   
 •   Üzüm suyu çeşitli sebeplerden perhiz yapıldığında başvurulacak komple gıdalardan biridir. Midede ülser veya gastriti olanlar herhangi bir yemekte zehirlenenler, mafsal bir iltihabı ve romatizması olanlar, Karaciğer ve dalağı şişmiş olanlar, ince barsak  iltihabı ve peklik çekenlerin günlük gıdalarının mühim bir kısmını bir süre taze üzüm suyu teşkil etmelidir. Böylece hasta organlar yorulmadan, kendi kendini tamir imkanını bulurlar ve hasta kendini toparlar.
   
 •   Üzüm suyu kalbi kuvvetlendirir.Üzüm suyunda bulunan bol potaskalp adelelerini kuvvetlendirir.Yüksek tansiyon vesair sebeplerden bozulan, yorulan kalp üzüm suyu kürü ile normal hale döner.
   
 •   Üzüm suyu kanı temizler ve ciltteki sivilcelerin zamanla kaybolmasını cild güzelliğini sağlar.
   
 •   Üzüm şişmanlığı gidermede de faydalıdır. Bunun için 10 gün devamlı sadece üzüm yemeli, 2. on günde ise 2 günde bir tamamen üzümle günü geçirmeli, başka  şey yememeli böylece 1 aylık kürden sonrahiç zarar görmeden 1,5-2 kg.verilir.
   
 •   Peklik çekenler, sabahları aç karnına 1 avuç kuru üzüm yemelidirler.
 •   Bronşit ve öksürükte:1 avuç siyah kuru üzüm yarım litre suda kaynatılarak , sıcak sıcak içilmelidir.
   
 •   Hamilelikte bol bol yenilen üzüm veya içilen üzüm suyu , çocuğun kanlı , sıhhatli olmasını sağlar.Annenin vücudunda biriken maddeleri dışarı atarak, bulantısını giderir. Bağırsaklarını yumuşak tutarak peklik olmasını önler.

      
       Not:Üzüm yaş olarak ve dalından kesildikten sonra ne kadar erken yenirse o kadar şifalı olur. Radyo aktivitesini kabetmez. Yaş
üzüm  bulunmadığı zamanlarda kuru üzüm kaynatılır, suyu katılarak içilir.

30 Temmuz 2009 tarihinde eklendi, 15374 kez okundu, 1 kez yorumlandi, 6 kez tavsiye edildi.


Yorumlar
Mesut uzunkaya
27 Ocak 2012 01:23
Heirsel lösemi Hocam kuru üzümün veya suyunun heirsel lösemi hastalığına faydası varmı açıklarmısınız,saygılar.
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Yorum Başlığınız


Yorumunuz
Tarifi Arkadaşına Gönder
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Arkadaşınızın Adı Soyadı


Arkadaşınızın E-posta Adresi