Sağlıklı ve Formda Bir Hayat

Sağlıklı Beslenme

02 Ekim 2010

Sağlıklı ve Formda Bir Hayat

Formda ve sağlıklı bir hayat için genel geçer kurallara uymak zorunda değilsiniz. Önemli olan vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve ona göre yaşamak

Doğru beslenmenin, spor yapmanın ve düzenli uykunun kaliteli bir hayat sürebilmek için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ama sürekli bunları uygulamak çok zor. Comsopolitan dergisinin derlediği bilgilere göz atarsanız, sağlıklı bir hayat sürmenin daha basit yolları olduğunu da göreceksiniz.

Yeteri Kadar Su
Su, metabolizmayı hızlandırır ve organların rahat çalışmasına yardımcı olur. Ama günde sekiz bardak su içilmesi gerektiği fikri yıllarca doktorlar tarafından bize empoze edilmiş olabilir mi? New Yorklu kadın sağlığı uzmanı Holly Phillips, su içme konusundaki en ideal değerleri nasıl anlayabileceğimizi şöyle anlatıyor: "Su ya da diğer sıvıları içerken boğazınıza yoğunlaşın. Boğazınızdaki kuruluk hissi sizi yönlendirecektir.'' Bu nedenle bütün bir günü çok fazla su içmeden geçirirseniz sakın kendinizi kötü hissetmeyin. Çünkü susuzluk hissetmediğinize göre büyük ihtimalle farkında olmadan yüksek su oranı içeren yiyeceklerle susuzluk ihtiyacınızı gidermişsinizdir.

Spor Şart
Bundan önceki sağlık kongrelerinden çıkan sonuçlara göre 'sıkı' bir vücut için bir haftada toplam beş saat egzersiz yapmak gerektiği iddia edilmişti. Sene başında yapılan yeni bir araştırmada ise kadınların ideal vücut ölçülerinde sabit kalabilmek için günde 60 dakikalarını spora ayırmaları gerektiği kanıtlandı. Hemen ümitsizliğe kapılmayın çünkü çok kilolu değilseniz günde sadece yarım saat egzersiz yaparak formda kalmanız mümkün. Üstelik bunun için spor merkezine gitmenize de gerek yok. Ev işleri yaparken ya da merdiven çıkarken bile kalori yakma süreci devam eder.

Sabah

02 Ekim 2010 tarihinde eklendi, 7829 kez okundu, 0 kez yorumlandi, 5 kez tavsiye edildi.


Yorum Yaz
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Yorum Başlığınız


Yorumunuz
Tarifi Arkadaşına Gönder
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Arkadaşınızın Adı Soyadı


Arkadaşınızın E-posta Adresi