Ender Saraç`tan, zayıflamak ve sağlıklı beslenmek isteyenlere diyet âdâbı

Sağlıklı Beslenme

30 Temmuz 2009

Ender Saraç`tan, zayıflamak ve sağlıklı beslenmek isteyenlere diyet âdâbı

Ünlülerin diyetisyeni olarak nam salan Dr. Ender Saraç, bugüne kadar çok diyet formülü verdi. Fakat son formülü diyetle ilgili tüm bildiklerinizi altüst edecek nitelikte. Saraç'ın 'Yogi diyeti' olarak adlandırdığı formülde, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir veya üç kayısı gibi tarifler yok. "Yemeklerinizi sevin, helal para ile alışveriş yapın, edepli yiyin, süslü sofralar kurun" gibi öneriler var. Saraç, yemek yiyiş şeklinize, sofra düzeninize, diğer tabirle 'sofra âdabı'na dair telkinlerde bulunuyor.  
 
Sofranızdakilere yiyecek olarak değil, bedeninizin bir parçası olarak yaklaşın. Sofrada duran yiyecek ve içeceklere bedeninizin bir parçası olarak bakın. Çünkü siz onu yediğinizde bedeninize giriyor. Sonra bir kısmı karaciğerimizin bir hücresi, beynimizin suyu, kanımızın içindeki alyuvar oluyor.

Yani sizi siz yapan maddelere dönüşüyor. Vücudumuz müthiş bir kozmik sisteme sahip. Bu sistem, DNA'larda kodlu program üzerine, belirli bir dalga boyunda enerji yayıyor. Bu enerji de benim, ben olmamı sağlıyor. Ben bir yandan yaşıyorum, bir yandan da bazı hücrelerimi kaybediyorum. Kan ve kemik iliğimde hücreler yakılıyor, saçım sakalım uzuyor, ölü derimi vücut atıyor, iç organlarda ifrazatlar yapıyor. Bunların geri konulması lazım. Bunun için de iyi bir hammadde tüketimi şart. Yani yediklerim önemli.

Beslenmenin ilk ve önemli kıstası hammaddeyi iyi seçmektir. Öncelikle gıdaları hak edilmiş bir parayla mı alıp almadığımızla başlıyor seçim. Siz gerçekten pozitif enerjiye sahip bir parayla mı alışveriş yapıyorsunuz, yoksa üzerinde negatif enerji olan, başkasının hakkını gasp edip veya hak etmeden aldığınız parayla mı alışveriş yapıyorsunuz? Bu bile yiyeceklerin özelliğini belirliyor.

Yiyecekleriniz doğal mı? İkincisi bedeninizin bir parçası olacak olan gıdaların üretim şekli. Doğallar mı? Gübresinin ve yetiştiği toprağın özelliği nedir? Tohumu nasıldır? Aşırı işlenmiş mi? Yani doğallığını kaybetmemiş gıdalar almalısınız.

Yemeği babaanneniz pişirsin! Üçüncüsü pişiren kişinin enerjisi. Yemeği pişiren kişi ve enerjisi yemeğin özelliğini etkiler. Genelde en iyi enerjinin anneanne, babaanne veya evin kadınında olduğuna inanılır. İsteyerek mi pişirdiği de önemlidir. İstemeden görev gibi yaklaşıp, negatif bir enerjiyle mi yapıyor?

Aynı yemeği tekrar tekrar ısıtıp yemeyin. Bir yiyeceğin birden fazla ısıtılarak tekrar tekrar sofraya gelmesi pek önerilmez. Buzdolabında iyi saklanıyorsa bir kere ısıtılabilir. Üç-beş kere ısıtılan yiyecekler sağlıklı değil.

Yemeği romantik bir ortamda yiyin. Yemeği oturarak ve daha sakin, gürültüsü olmayan, belki hafif bir müzik eşliğinde, hoş bir ortamda, mümkün olduğu kadar acele etmeden yavaş yavaş yemek lazım. Yemeği küçük lokmalar halinde, iyice çiğneyerek yemek önemli. Günümüzdeki gibi adeta savaşarak, nefes almadan yememek gerek. Sakin olmalı. Çünkü tabakta duran nimet bir süre sonra bedenimin, beynimin bir parçası olacak. O, aslında benim. Böyle düşünerek yemek lazım. Bangır bangır televizyon sesi eşliğinde değil.

Şükranla yiyin. Yemeğe başlamadan az önce farklı şeyler yapıyordunuz. Çalışıyor, spor yapıyor veya dolaşıyordunuz. Bu halden çıkıp yemek yeme bilincine geçiş yapmak için hazırlanmak lazım. Müslümanlar yemeğe başlamadan önce besmele çeker, sonunda hamd eder. Museviler ve Hıristiyanlar da dua eder. Yogiler ise (yoga öğreten hoca) yemek yemeden önce oturup iki kez derin nefes alır. Böylelikle fizyolojilerini yemek yemeye hazırlarlar. Sindirim sistemi, mide, bağırsaklar ve beyin yemeğe odaklanır. Yemekten sonra mutlaka teşekkür etmek gerek. Her dinde ve öğretide teşekkür vardır. Hem besinleri verdiği için Allah'a hem de o yemekleri hazırlayıp önümüze getirene (mesala eşinize, annenize) teşekkür edin.

Çok yemek edepsizliktir. Hazmetme kapasitemizin üstünde yememeliyiz. Miktarda da edepsizliğe kaçmamak gerek. Edep hayatın her yerinde olmalı. Evlilikte, sporda, alışverişte, parada, cinsellikte, harcamada, giyim kuşamda, büyüklerle ve çocuklarla ilişkide edep olmalı. Aşırı yemek yiyorsak bu bence edepsizliktir. Emanet verilen bedene hıyanet etmektir. Bedeni yağla doldurmak, yağ hamallığı yapmak demektir. Herkesin belirli bir sindirim kapasitesi var. Fazla yemek tıbben de sakıncalı. Kanser, tansiyon, beyin kanaması ve daha birçok hastalığa sebep olur. Yemek yerken de, sofrada da edepli olmak lazım.

Tabakta artık bırakmak değil, gereksiz yere yemek günah. Doymaya başlıyorsunuz hemen çatalı bırakın. Sakın, "Aman atılmasın, tabakta artık kalmasın, şu iki lokmayı da yiyeyim." demeyin. Bence tabakta bırakmak günah olmaz. Yiyip kilo almak daha günah. Tabiî ki atıp israf etmeyin. Sokak aç hayvan çok. Ya da tabağınıza az koyun, yetmezse biraz daha alırsınız. Çok koyup bitirmeye çalışmaktan daha iyidir. Zaten yavaş yavaş yerseniz çabuk doyarsınız.

Sofranızı süsleyin ki zayıf kalasınız. Türk toplumu olarak, zevkli ve asil sofra düzenimiz kalmadı. Özensiz, geç saatlerde, televizyon karşısında yorgun argın yemek yiyoruz. Sağlıklı ve özenli sofralar çok az evde kuruluyor. Yemek tabaklarına ve çatal bıçak düzenine dikkat etmek gerek. Bardak ve tabaklar zarif olmalı, mutfak eşyaları artık o kadar ucuzladı ki, herkes alabilir. Minik bir sofra bezi ile bile sofrayı güzelleştirebilirsiniz. İlla çiçek olmasına gerek yok, yoğurdun üzerine iki maydanoz yaprağı koyarak süsleme yapabilirsiniz. Sofra zengin olmalı demiyorum, manevî zenginliği olmalı. Gönlü doyurmalı önce.

( ZAMAN)

30 Temmuz 2009 tarihinde eklendi, 9805 kez okundu, 20 kez yorumlandi, 6 kez tavsiye edildi.


Yorumlar
HUMAY BEDELOV
14 Ocak 2010 20:16
MEN HERSEY YAPIYORUM AMA BIR KILO BILE VEREMIYORUM NE YAPA BILIRIM? BANA BIRSEY SOYLEYIN LUTFEN
leyla özgüven
12 Temmuz 2010 17:16
kiloluyum yemek yemek istemiyorum ama kendimi tutamıyorum oyüzdende zayıf değil şişmanım bnm 2aya kadar zayıflamam geerekiyor ne yapmam gerek lütfen cevap verin!!!
ezgi tuğba doğan
09 Ağustos 2010 16:32
... ben lise 3 e kdr zayıftım ama son sınıfta sınava hazırlanırken tam 15 kilo aldım we sınawın bitmesiyle tam bir ayda 6 kilo werdim etrafımdakiler yaptığımın yanlış olduğunu sölüolar o kiloları geri alırsın diolar haklılarmı kendime dur demelimiyim??? we 1haftadır aynı kilodayım daha 9kilo daha wermem gerekio napmalıyım???
yakup doğan
14 Ağustos 2010 13:57
fazla kafana takma canım kızım senin bu konuları sağa sola danışman yanlış. senin bu konular hakkında bilgisi olan annen var onun söylediklerini yap yeter.sana akıl verecek olanlar annenden akılı değil. sen elindeki niğmetin değerini bil.
ilahe
13 Ocak 2012 18:03
kilo en etkili diet nasil olur.Bana diet saklamaq kilo verdirmiyor ne yapmaliyim.
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Yorum Başlığınız


Yorumunuz
Tarifi Arkadaşına Gönder
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Arkadaşınızın Adı Soyadı


Arkadaşınızın E-posta Adresi