Elmanın Faydaları

Sağlıklı Beslenme

02 Ağustos 2009

Elmanın Faydaları

  İnsan vücuduna her türlü hastalıkta en fazla fayda sağlayan bir meyvedir.

 •   Elma bol vitamin ve madeni maddeleri ile büyüme çağındaki çocukların ve hastaların  kansızığını giderir. Çocukların kemik ve dişlerinin normal gelişmesine, boylarının uzun olmasına yardım eder.
   
 •   Hazım yollarında da faydası çoktur. Ağız ve midedeki bezeleri çalıştrarak hazmı kolaylaştırır. Ağızdaki mikropları öldürür. Mide rahatsızlıklarında elma, püre vaya  su şeklinde yemeklerden önce alınmalıdır. Mide ve barsak rahatsızlıklarında elma jölesi de çok faydalıdır.
   
 •   Karaciğer rahatsızlıklarını gidermeye şişliğin geçmesine yardım eder. Karaciğer çalışmasını ve safra salgısını artırır.
   
 •   Elma çeşitli sebeplerden şişen dalağın iyileşmesine ve kan yapma faaliyeti ne yardım eder. Sarı, renksiz olan bu gibi kimselerin tekrar kanlı canlı olmasını sağlar.
   
 •   Barsak rahatsızlıklarında da çok faydalıdır. Barsaklarda zararlı bakterileri öldürür. Çocuk ve yaşlılarda görülen dizanteri, parafito ve çeşitli ishallerde çok faydalıdır.
   
 •   Şeker hastalarında: Elmanın, bilhassa ekşi olanı, hastanın susuzluğunu keser, kanda şekeri düşürür, şekerliler için faydalı bir gıdadır.Günde 150-200 gr. elma  yenilebilir.Elma kabuğu ile çiğ yenmelidir.
   
 •  Pekliği giderir: Barsaklarda gazı önler, normal dışarı çıkamyı sağlar. Bihassa yaşlılar için çok faydalıdır. Bunlar yatarken bir elmayı kabuğu ile birlikte yemelidirler. bu iyi uyku verir ve mide rahatsızlıklarının geçmesini de sağlar.
   
 •   Damarlarda: Kanı pisliklerden temizler. Kolesterolü düşürür, damar sertliği  ve kalp krizlerini önler. Daimi oturarak çalışanlara, şişmanlara, kanı fazla ve koyu olanlara elma çok fayda verir.
   
 •   Göz ağrısında veya göze darbe gelmesinde: Soyulmuş ve çekirdeği çıkartılan elma suda haşlanırve üzerine 3-5 damla süt damlatılıp, ılık halde göz üzerine bağlanır. Bu ılık lâpa kulağada vurularak ağrısı geçirilebilir.
   
 •   Diğer faydaları: Elma kompostosu hastaların ateşini düşürür. Elma elma et ve hamur işlerinde verdiği susuzluğu keser. Serinlik verir.Cildin taze kalmasını sağlar. Ağız ve bururndaki uçukları geçirir. Ağız kokuları için: Önce biraz maydanoz çiğnemeli sonra bir elmayı iyice çiğneyip yutmalıdır.
   
 •   Nefes yolları rahatsızlıklarında: Şiddetli öksürükte, bir litre suda ince dilinmiş bir elma haşlamalı ve bu su çay gibi sıcak sıcak içilmelidir. Uzun süre giripte 2-3 gün sadece elma yemeli, günde 0,5-1 kg. elma yemeli ve şekersiz çay içmeli, başka şey almamalıdır.

 

02 Ağustos 2009 tarihinde eklendi, 21395 kez okundu, 16 kez yorumlandi, 6 kez tavsiye edildi.


Yorumlar
Bloglar Yarışıyor, Siz de Katılabilirsiniz
01 Ağustos 2014 13:21
Bloglar Yarışıyor, Siz de Katılabilirsiniz Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı ilk tur dahilinde düzenliyoruz. Siz de başvurun. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Web: http://www.bloglaryarisiyor.net Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net Tel: +90212 330 9707
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Yorum Başlığınız


Yorumunuz
Tarifi Arkadaşına Gönder
Adınız Soyadınız


E-posta Adresiniz


Arkadaşınızın Adı Soyadı


Arkadaşınızın E-posta Adresi