Toyga Çorbası

Annemin en çok yaptığı ve çocukluğumdan beri en sevdiğim çorbalardan birinin sıcak hali toyga çorbası. Annemin yaptığı çorba; berber güzelce pişip hemdem olmuş nohut ve buğdaya ocaktan inmeden önce bolca nane serpilerek yapılır. Soğuduktan sonra da bolca yoğurtla karıştırılıp az sulandırılarak yapılan şekliydi. Tarifini ileriki günlerde vereceğim diyecektim ama şimdiden yazmış oldum. :)

Halamla beraber annemim usulü ile yoğurt çorbasını yerken; "- Ben bunu sıcak da yapıyorum, üzerine yağ eritip döküyorum." demesi aklımın bir köşesinde duran toyga çorbasını yapmamı hızlandırdı diyebilirim.  Çorbanın hangi yöreye ait olduğuna gelince; çorbayla ilgili araştırmalarımda yemek kitaplarında farklı farklı şehir isimlerine rastladım. İç Anadolu desek hepsini kapsamış olur sanırım.

Son günlerde verdiğim gün aşırı iftarları için de iki davetimin çorba kurtarıcısı oldu. Buğdayla nohutu haşlayıp dolaba koydum. İftarda servise yakın sulandırıp yoğurtladım. Ve üst üste iki davetimde de tazecik çorbam oldu. Sizlerin de işine yarayabilir bu yöntem.

Önümüzdeki günlerde tekrar vereceğim peşpeşe iftar davetlerim beni çok mutlu ediyor.

MALZEMELER

  • 1 su bardağı aşurelik buğday
  • 1 Yarım su bardağı nohut
  • 2 kase yoğurt
  • 2-3 yemek kaşığı tereyağı
  • Pulbiber, nane, tuz

TARİF

Nohutları bir gece önceden el yakmayacak kadar sıcak su ve tuz ilave ederek ıslatın. Ertesi gün nohutları ve yıkamış olduğunuz aşurelik buğdayı derince bir tencereye alıp üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su (Su sıcak olmayacak normal oda sıcaklığında olacak.) ilavesiyle kaynatın. Bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp buğdaylar şişene kadar bekleyin. Bu süre askari 1 saat olmak kaydıyla sizin zamananınızın çokluğuna göre 4-5 saate kadar uzayabilir.

Daha sonra üzerine kıvamını ayarlayarak isteğe bağlı 4-5 bardak sıcak su ilave edin. Bir çok çorbada olduğu gibi et suyunuz varsa hali hazırda daha güzel olur. Buğday ve nohutlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Suyunu çok çekmişse tekrar istediğiniz kıvama gelene kadar sıcak su ekleyin. Çok sulu olmasın ama! Daha sonra büyük derin bir kapta yoğurdu çırpın. Üzerine kaynamakta olan çorbadan ilave edin.Bu çorbanın kesmemesi için gerekli.

Yoğurtdan çorbaya çorbadan yoğurta bir iki geçiş yaptıktan sonra yoğurtlu karışımın tamamını çorbaya ekleyin. 1-2 taşım kaynatın. Tuzunu ilave edin.Tereyağı tavada eritip kızartın. Pulbiber ve nane ekleyin. Ksselere aldığınız çorbanın üzerine kızarmış tereyağı gezdirip sıcak sıcak servis yapın.

Lezzetçi | www.lezzetci.com