Tavada Renkli Biberler

Çoğu zaman kebaba değişmem... Annemin ve benim en sevdiğim kahvaltılıklardan... Kahvaltılık derken çok da farklı bir şeyden bahsetmiyorum. Aslında bildiğimiz biber ama tereyağı eşliğinde pişmiş çeşitli rengarenk biberler. Kâh kahvaltıda sıcak bir lezzet, kâh et yemeklerinin yanında görüntüsüyle ve tadıyla eşsiz bir yardımcı  ya da benim için tek başına bir ana yemek. Biliyorum biraz fazla abarttım  ama gerçekten ben biberi özellikle de bu haliyle yemeyi çok seviyorum. Bu kadar iştahlı yazmamım sebebi belki de henüz yaz aylarına yeni girecekken kış boyunca yemediğim için belki de gecenin üçünde acıkmış bir mideyle yazmamdır :)) Ama eğer siz de bibersevengillerdenseniz eminim benim kadar beğenirsiniz.

TARİF

Bir koca kase kırmızı, yeşil, çarliston, meksika, acı ve de acısız biber çeşitleri ama içinde bir kaç tanede olsa acı biber olsun bence. Biberleri iri iri doğrayın. Tavaya 2-3 kaşık tereyağı 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı alın. Doğradığınız biberleri yağ koyduğunuz genişce bir tavaya alın. Yeteri kadar tuz ilave edin. Ocağı yüksek ateşte yakın. Biraz sonra altını kısıp ara ara karıştırarak yumuşayıncaya kadar pişirin.

Kıtırlığı gidip güzelce pişince kızarmış ekmek ya da lavaş ekmeği ile dilerseniz et yemeklerinin yanın da dilerseniz sadece bir yoğurt eşliğinde yiyebilirsiniz, siz bilirsiniz. Afiyet olsun...

Lezzetçi | www.lezzetci.com