Ruşeymli Ekmek

Ekmek yapımında genellikle tam buğday ununu tercih ediyorum. Tam buğday ununda da çok az miktarda bulunan ruşeymi ise yeni yeni kullanmaya başladım. Ruşeym, buğday tanelerinin embriyosu yani filizlendiği kısmı oluyor ki 1 ton tam buğday unundan sadece 1 kg`lık kısmı ruşeymden oluşuyor.

İnsan vücudu için gerekli besin öğelerinin bir çoğunu bünyesinde yüksek miktarda bulunduran ruşeymden daha fazla faydalanmak için zaman zaman ruşeymli ekmek yapmak iyi bir fikir diye düşündüm. Hele bir de minik oğlunuz ekmeği yerken sanki ekmek değil de vitamin deposu yiyor hissi bir anne olarak beni oldukça mutlu etti.

Bir zamanlar köylü ekmeği olarak bilinen esmer ekmeğin yerini beyaz ekmeğe bırakması sonrası nelerden mahrum kaldığımızı farkedebilsek keşke... Beyaz ve tüm faydası süzülmüş ekmekler yerine; tam buğday, yulaf, arpa ve çavdar gibi ekmeler seçmek sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için atacağınız en önemli adımlardan biri olacaktır...

MALZEMELER

 • 500 gr. un
 • 1,5-2 bardak su
 • 40-50 gr. ruşeym
 • 1-2 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz
 • 10 gr. toz maya (küçük tek kullanımlık paketlerden) ya da yaş maya

Üzeri için;

Susam, çörek otu, keten tohumu, 2 kaşık sıvı yağ ve biraz su

TARİF

Unu yoğurma kabına alın ve tuzunu ekleyin. Ortasını havuz gibi açtıkdan sonra ılık suyu ve mayayı ekleyip elinizle hafifçe karıştırarak mayanın erimesini sağlayın. Biraz undan biraz sudan karıştırarak ruşeymi de ekleyin ve çok katı olduysa az miktarda su ilave edin. Hamuru iyice özleşene kadar yoğurun. 

Güzelce yoğurulmuş hamuru ılık bir ortamda en az yarım saat mayalanmaya bırakın. Hamur mayalandıktan sonra iki eşit parçaya bölün. Fırın tepsisini unlayın. Hamuru istediğiniz bir ekmek formuna getirin ve unlanmış fırın tepsisine yerleştirin. Vaktiniz varsa ekmekleri bir miktar da tepside mayalanmaya bırakmanız iyi olacaktır.

Mayalanan ekmek hamurlarına çizikler attıktan sonra üzerine biraz sıvı yağ ve su sürüp, susam, çörek otu ve keten tohumu serpin. Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında pişirin.


Ruşeymin Özellikleri

Buğday ruşeymi, tanenin filizlendiği bölgedir. Muhteviyatında yüksek miktarda A,E ve B1 vitamini, lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunmaktadır. Döllenmeden sonra oluşan tohumda bitki embriyosu ile beraber besin deposu bulunur. Embriyo, bitkinin küçük bir kopyasını içinde barındırır. Besin deposu ise, bitki kendi besinini üretebilecek hale gelene kadar embriyonun büyümesini sağlayacaktır.

Döllenmeden sonra tohum oluşurken bitki türüne göre nişasta ve protein ile birlikte şeker ve yağ da tohumla birlikte besin olarak depolanır. Nişasta tohum için gerekli olan enerji kaynağını sağlar. Depolanmış proteinler de bitki açısından önemli olan diğer proteinleri inşa etmek için embriyonun ihtiyaç duyacağı aminoasitleri sağlayacaktır. Buğdaydaki toplam proteinin yaklaşık % 8’ini içeren ruşeymin protein miktarı % 30 civarındadır.

Buğday ruşeymi, tüm tanenin % 2-3’ünü oluşturur ve gıdalarda, kozmetikte aranan bir üründür. Gıda kullanımına uygun olan ruşeym oranı en fazla % 0,5’tir. Geleneksel bir değirmen sisteminde ruşeym, kepek azaltma pasajlarında elde edilir.

İçinde vücut için gerekli besin öğelerinin bir çoğunu yüksek miktarda içeren buğday ruşeymi, değerli bir maddedir. Bu maddenin % 15 oranında ekmeğe ilave edilmesi ile besin değeri yüksek, oldukça lezzetli ve iç yapısı homojen bir ekmek elde edilmiştir.

Ruşeymin Faydaları

 • İçerdiği yüksek oranda E vitamini ile cildi güzelleştiriyor.
 • Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlayarak bağışıklık sistemini destekliyor ve kanseri önlüyor.
 • Koroner kalp riskini azaltıyor.
 • Kan pıhtılaşmasını önlüyor ve diyebetli hastalarda damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı oluyor.
 • Kansızlığı önlemede yardımcı olduğu gibi halsizliğe de iyi geliyor.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor.
 • Gözde katarakt oluşumunu geciktiriyor.
 • Doğal afrodizyak özelliği gösteriyor.

Lezzetçi | www.lezzetci.com