Fincan Böreği

Fış fış kayıkçı
Kayıkçının küreği
Hop hop eder yüreği
Akşama
fincan böreği
...
Kendimi bildim bileli bildiğim bu ninniyi bilmeyenimiz yoktur.  Benim yaptığım börek, ninnideki fincan böreği mi bilmem ama Osmanlı'da basılan ilk yemek kitabından bu tarif. Onun için böreğin "O fincan böreği" olma şansını yüksek ve benim için masalsı bir börek oldu. Yaparken ve yerken eski zamanlara dönüp bir masalın içine gidip böreği alıp gelmiş gibi oldum. Tabi bu benim biraz fazlaca olan hayal dünyam ve eskiyi yaşamayı sevmemden olabilir. Umarım siz de benim gibi heyecanla yapıp yersiniz. Şimdiden afiyet olsun. Börek akşama hazır olsun :))

MALZEMELER

  • 4 su bardağı un
  • 2 adet yumurta
  • Tuz
  • Yeteri kadar su
  • 100-150 gr. tereyağı
  • Yufakları açmak için 200 gr. kadar nişasta
  • İç malzeme olarak kıyma ya da peynir kullanabilirsiniz. Ben yağlı beyaz peynir kullandım.

TARİF

Unu yoğuracağınız kaba alıp ortasını açın, içine yumurtaları kırın. Tuzunu atıp azar azar su ilave ederek esnek bir hamur yoğurun. 

Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alıp üzerini örtün ve yarım saat dinlendirin.  Kitapta yufkalar tek tek açılarak tarif veriliyordu. Ben baklavları açtığım yöntemi kullandım. Her bir bezeyi tatlı tabağı büyüklüğünde açın üzerine bolca nişasta döküp 5 adet yufkayı üst üste koyun. Daha sonra merdane yardımıyla açabileceğinz kadar incelikte açın. (yaklaşık bir fırın tepsisinin ortasına sığacak büyüklükte)

Bu şekilde hazırladıktan sonra fincanla kesebileceğiniz aralıklarda iç malzemeyi yufkanın üzerine ara ara yerleştirin. İç malzemenin kenalarını bip fırça yardımı ile hafifçe ıslatın. Diğer yufkaların yapışması için.

 Fincan böreği nasıl yapılır

Tekrar 5 li yufkayı yukarıda tarif ettiğim gibi açıp iç malzemenin üzerine serin. Türk kahvesi fincanı ile malzemeler içeride kalacak şekilde kesin. 

Kitapta 200 gr. kadar eritilmiş tereyağda kızartın diyordu. Tarfideki lezzeti tam yakalayabilmek için en azından bir kaçını böyle yapmak için bende en küçük tavamda tereyağ erittim. kızartmaya başladım yufaklar güzel güzel kaparmaya başladı ve tereyağın müthiş kokusu mutfağı sardı bende böreklerin yarıdan fazlasını bu şekilde kızarttım. Çok lezzetli oldu. ama kitapta yağlayıp fırına da verebileceği yazıyordu. Artık gerisi size kalmış ister sıvıyağ ister tereyağ da kızartın .İster tereyağ ile yağlayıp fırında pişirin. 

Son olarak kenarlarından artan yufka parçalarını böreği pişirdiğiniz yöntemle boş olarak pişirin. En az börek kadar ilgi görecektir. Çıtır çıtır cips gibi...

Lezzetçi | www.lezzetci.com