Dondurmalı İrmik Helvası

Yaptığım dondurmalı irmik helvasını hemen ikram etmek için ve yine merak ve acelemden sıcak sıcak helvanın içine koydum dondurmayı ve bir de büyük bir kasade hazırladım. Fotoğraf çekilecek hali yoktu tabiki..:)) Bile bile bazen böyle yapmamı ben de anlayabilmiş değilim. Böyle ufak hatalar yapıp macera yaşamak hoşuma gidiyor sanırım. Erimiş dondurmalı irmiğin fotoğrafını çektim çekmesine ama olmadı. Merak etmeyin bu şekliyle bile nefes almadan yiyenleri vardı. Görüntü önemli ama lezzet bazen görüntüyü taktırmıyor diyebilirim. :) Ben de tencerede artan bir kase helvadan ve buzlukta hala bitmemiş olan dondurmadan tekrar tek kişilik helva hazrıladım ve bu görüntüsüyle fotoğrafladım.
 

MALZEMELER

 • 500 gr. irmik (1 pk.)
 • 250 gr. tereyağı
 • 40 gr. dolma fıstığı (1 pk.)
 • 2 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 3 su bardağı toz şeker
 • Sade dondurma (içine koymak için)

TARİF

 1. Süt, su ve şekeri geniş bir kaseye koyup şeker eriyene kadar karıştırın. (Şerbeti yapmak için kaynatmanıza gerek yok.)

 2. Tavaya tereyağını alın fıstıkarı ekleyip fıstıkların rengi biraz koyulaşana kadar kavurun. Fıstıklar biraz pembeleşince irmiği de ekleyerek irmiğin rengi dönene ve etrafa güzel kokular yayılana kadar sürekli karıştırarak kavurun.
   
 3. Güzelce kavrulduktan sonra kenarda hazır olarak bekleyen şerbeti kavrulan irmiklere yavaş yavaş karıştırarak dökün. Dikkat edin elinize ve üzerinize sıçramasın.
   
 4. Daha sonra altını kapatarak demlenmeye bırakın. 5-10 dakika demlenen helvanın kapağını açıp ılıması için bekleyin. Helva sıcak olmasın dondurmayı gereğinden fazla eriteceği için istediğniz sonucu alamazsınız. 
   
 5. Küçük çorba kasesinin içine streç filimle kaplayın ve ortası boş kalacak şekilde helvayı yerleştirin. Orta kısmına dondurma koyup üzerine biraz daha helva koyup kapatın. Daha sonra kaseyi servis tabağına ters çevirin. 
   
 6. Üzerini fındık, fıstık, ceviz, hindistan cevizi gibi dilediğiniz bir çeşitle süsleyin. Bu şekilde tek porsiyonluk dondurmalı irmik helvalarını bekletmeden servis yapın. İçi soğuk dışı ılık bu helva etkili bir sunum olacaktır.

Lezzetçi | www.lezzetci.com