Çikolatalı Toplar

Bayramda misafirlerinize ikram etmek ya da ziyaretine gittiğiniz yakınlarınıza götürmek için farklı bir deneme yapabilirsiniz, üstelik çok kolay ve hazır mamüllerden daha makul maliyetlerle... Hazır çikolata almak yerine bu şekilde ikram ve hediyeler hem sizi hem de sevdiklerinizi çok daha mutlu edecek...

Çikolatalı ToplarMALZEMELER

  • 1 paket kakaolu hazır pasta keki
  • 1 paket eti kakaolu bisküvi (175gr.)
  • 3 paket 80 gr. sütlü çikolata (Tercihen bitter de olabilir.)
  • 1 paket krema ( 200 ml.)

Üzeri için:

Hindistan cevizi, türk kahvesi, toz fıstık, ince çekilmiş ceviz ya da fındıktan istediğinizi damak tadınıza göre kullanabilirsiniz.

İç Malzeme:

Fındık

TARİF

Keki ve bisküviyi iyice ufalayın. 

Çikolatayı kaynayan ve sıcak su dolu bir kabın içine koyduğunuz daha küçük bir kapta benmari usulü eritin.

Üzeri için hazırlamış olduğunuz malzemeler hariç tüm malzemeleri karıştırıp hamur yapın.

Elinizle küçük toplar yapıp yuvarlayın. Hindistan cevizli ve kahveli yapacaklarınızın içine birer tane fındık koyun.

İsteğinize göre çikolata toplarını, hindistan cevizi, fındık, fıstık tozu içinde yuvarlayıp küçük kağıt kalıpların içine koyun ve buzdolabında yarım saat bekletip servis yapın. Türk kahveli yapacaksanız kahve içinde yuvarlamak yerine küçük bir süzgeçle üzerine elerseniz daha iyi sonuç alırsınız. Kahve içinde yuvarlayınca çok fazla kahve çekiyor.

NOT

Bu şekilde ben 50 adet top çikolata çıkardım.

Küçük kağıt kek kalıplarını Eminönü'nde Kurukahveci Mehmet Efendi'nin bulunduğu sokaktaki pasta malzemeleri satan dükkanlarda 1000-1500 adetlik kutularda 4-5 TL gibi makul fiyatlara bulabilirsiniz.. Yine aynı sokakta bulunan kutu ve paket satan dükkanlardan alacağınız kutulara yapmış olduğunuz çikolata toplarını koyup özgün sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Lezzetçi | www.lezzetci.com