Bayat Ekmek Unu

Evinizde kurumuş, bayatlamış ekmekleriniz var mı? Peki onları ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bayat ekmekleri değerlendirmenin pek çok yolu varken, biz genelde umursamayıp kolaya kaçıyor ve atmayı tercih ediyoruz. Oysa ki bazı istatistiklere göre her yıl çöpe atılan ekmeklerle 500 okul yapılabileceği söyleniyor. 

bu israfın daha çok lokantalarda ve fırınlardan olacağını düşünüyorum. Çünkü ekmek toplumumuzda kutsal olarak nitelenen bir yiyecekken hiç bir bir aile bireyinin bu düzeyde bir israfa sebep olabileceğini düşünmüyorum yada en azından düşünmek istemiyorum.
 
Ara sıra her evde bozulan ekmekler olabilir. Tüketeceğimiz ekmek miktarını ayarlayıp kalanları değerlendirecek yollar bularak biz elimezden geleni yaparak israfın önüne geçmekte bir adım atabiliriz belki.
 
Şimdi ben evde kalan bir kaç dilim ekmeği evde galeta unum bittiği için fırında kurutup rondodan geçirdim. Böylece hem ekmeğim değerlenmiş hemde köfte için hazır hale gelmiş oldular. Çeşit çeşit değerlendirme şekillerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. İsrafsız günler dilerim, önce kendime tabiii :))

Lezzetçi | www.lezzetci.com