Antrikot Izgara

Öncelike 'Antirikot nedir?' dersek: Sığırın iki kürek arasından ve pirzolalık yerinden çıkarılıp, kemiğinden ayırarak elde edilmiş et dilimidir diyelim. Sinirsiz ve çok az yağlı olmakla beraber en lezzetli et çeşitlerindendir. Daha çok ızgarası yapılır. Izgara yapma imkanınız yoksa en güzeli döküm tavada yapmaktır.

Izgara lezzetini evde tatmak istiyorsanız ve mutfağa biraz meraklıysanız mutlaka demir döküm bir tavanız olsun derim. Döküm tavalar yüksek ısılara ulaştığı için etin suyunun içinde kalmasını sağlıyor ve lezzetini epeyce etkiliyor. Izgara etler yüksek ısıları sevdiği için ben anrtikotu bahsettiğim gibi döküm tavada yaptım. Yanlız ev biraz duman altı oluyor diyebilirim. antrikot tarifi

MALZEMELER

  • 4 parça dana antrikot (kişi sayısına göre)
  • Tavayı yağlayacak kadar  tereyağı ve zeytinyağı
  • Tuz, beyaz karabiber ya da karabiber (karabiberi tane olarak değirmenden çekerseniz daha lezzetli olur.)

TARİF

Öncelikle eti buzdolabından çıkarıp oda ısısına getirin. Genelde yarım saat yeterlidir.

Döküm tavayı ocağa alıp iyice ısıtın. Bir miktar tereyağı ve zeytinyağını tavayı yağlamak amaçlı tavaya dökün. İyice ısınan tavaya ve yüksek ateşte olacak şekilde etleri yerleştirin. Üzerine tuz ve karabiber serpin.  Bu şekilde etler sulanmayacaktır. 2-3 dakika kadar sonra diğer tarafını çevirin ve yine tuzlayıp biberleyin. Bu şekilde arka tarafı da piştikten sonra yani eti mühürledikten sonra biraz kısıp etlerin içinin de pişmesini sağlayın. Fazla kurutmadan tabağa alıp tavayı tekrar yağlayıp diğer etleri pişirin.

Benim tavam büyük olmadığı için 2 parça et sığabildi. Yanında servis etmek için daha sonra biberleri de tavada pişirdim.  Kurutulmuş domatesim vardı ama pişirmeye vaktim olmadığı için onu yapamadım eksikliği de epeyce belliydi, bence tabii... dana antrikot tarifi

Dipnot: İyi bir antrikot için etin parmak kalınlığında kesilmiş olması ve dövülmemiş olması gerekir. Kasaptan alırken eti dövmeye kalkarlarsa dövdürmeyin eti yani... Son olarak antrikot için terbiye usulleri aramayın bence, çünkü antrikot pek terbiye gerektiren bir et değildir, genelde direk pişirilmesi tavsiye edilir.

Herkese afiyet olsun.

Lezzetçi | www.lezzetci.com